Wyjątkowa pełnia

Superksiężyc - wyjątkowa pełnia na niebie
To zjawisko niecodzienne. Choć pełnia zdarza się raz na cztery tygodnie, w tym miesiącu księżyc na swojej orbicie jest najbliżej Ziemi - mówił Mateusz Borkowicz z Planetarium Niebo Kopernika.


Jak tłumaczył Mateusz Borkowicz w rozmowie z Czwórką, orbita Księżyca - podobnie jak orbity wielu planet - zgodnie z prawem Johannesa Koeeplera nie jest idealnie ogrągła, a eliptyczna, odrobinę spłaszczona. - Różnica między najdalszym od Ziemi, a najbliższym naszej planecie punktem na księżycowej orbicie wynosi ok. 40 tys. km. To jeden obwód Ziemi, ale w skali kosmosu to niewiele. Średnia odległość Księżyca od Ziemi to 380 tys. km - wyliczał ekspert.
14 listopada Księżyc ma znajdować się najbliżej Ziemi, a jego kula, widziana z naszej planety, będzie nawet o kilkanaście procent wieksza, a także jasniejsza niż w przypadku tradycyjnych pełni. Co jeszcze będziemy mogli dostrzec na niebie nocą? I dlaczego Księżyc, widziany podczas wschodu tuż nad Ziemią, wydaje nam się większy niż wówczas, gdy jest już wysoko na niebie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy Macieja Oswalda.

Komentarze

Popularne posty